Článek publikovaný v roce 2025 přebírá britský přehled spolehlivosti založený na datech Warrantywise. Odpovídající pořadí zveřejnil Carwow v přehledu pro rok 2024. Výsledky popisují britský soubor vozidel v době vzniku přehledu, nikoli současný stav celého českého trhu.
Index zohledňuje věk, nájezd, poruchy i cenu a délku oprav sledovaných vozů. V popsané skupině jsou auta mladší deseti let, na která se již nevztahovala původní záruka výrobce. Vyšší skóre znamená lepší výsledek podle této metodiky; nejde o procentní pravděpodobnost, že auto pojede bez poruch.
Porovnávejte celkové skóre, uváděné závady a servisní historii konkrétního vozu. Částky v eurech jsou orientační přepočty z britských liber; údaje v librách ponecháváme v původní měně. Žádná z těchto částek není dnešní cenovou nabídkou českého servisu.
10. Mitsubishi ASX a Honda CR-V
Skóre: 85,3

Mitsubishi ASX získal 85,3 bodu ze 100. Nejčastější závady v popsaném vzorku souvisely s podvozkem. Uváděný průměrný účet za opravu činil 898,45 € a nejvyšší částka 3977,17 € se týkala poruchy motoru.

Honda CR-V sdílí desáté místo se skóre 85,3. U sledovaných vozů od roku 2014 se uvádí průměrná oprava za 704,48 €. Nejčastěji šlo o elektrickou soustavu, zatímco nejvyšší účet 3354,61 € souvisel s převodovkou. Počet sedadel ověřte u konkrétní verze; ne každý CR-V je sedmimístný.
9. Volkswagen Up a Kia Ceed
Skóre: 87,1
Na 9. místě máme další remízu: Volkswagen Up a druhou generaci Kia Ceed, obě s hodnocením 87,1 ze 100.

U Volkswagenu Up přehled nejčastěji uvádí potíže s klimatizací. Průměrný účet činil 659,26 € a nejvyšší oprava palivového systému 1247,12 €. Malé rozměry auta samy o sobě neznamenají menší riziko závady.

Kia Ceed měla uváděný průměr oprav 728,28 €. Nejčastěji šlo o brzdy, nejvyšší účet za převodovku dosáhl 2915,50 €. Na stejné skóre jako Up dosáhla po zohlednění dalších faktorů, včetně stáří a nájezdu sledovaných aut.
8. Toyota Avensis
Skóre: 87,4

Toyota Avensis získala 87,4 bodu. Přehled se týká sledovaných vozů třetí generace z let 2015–2018, s průměrným nájezdem přes 150 000 km. Nejčastěji se v něm objevují závady palivového systému. Britská data uvádějí průměrnou opravu za 809 £ a nejvyšší účet za turbodmychadlo 1958 £.
7. Toyota Aygo a Mazda 2
Skóre: 88,4

Sedmé místo se skóre 88,4 sdílejí Toyota Aygo druhé generace a Mazda 2 třetí generace. U Ayga byly nejčastěji uváděny závady spojky. Carwow uvádí průměrnou opravu za 501 £ a nejvyšší účet 1590 £ za elektrickou závadu.

U Mazdy 2 šlo nejčastěji o podvozek. Průměrný účet podle britských dat činil 603 £, nejvyšší oprava palivového systému 3636 £. Kratší průměrná doba oprav je jedním z faktorů, které vysvětlují stejné skóre jako u Ayga.
6. Seat Mii
Skóre: 89

SEAT Mii získal 89 bodů ze 100. Britský přehled uvádí průměrnou opravu za 489 £ a nejvyšší účet za převodovku 1296 £. Nejčastější problém se týkal chlazení. Přestože Mii sdílí technický základ s Volkswagenem Up, složení sledovaných vozů se liší. V popsaném vzorku měl Mii před závadou v průměru najeto víc, přibližně 110 000 km oproti 85 000 km u Upu.
5. Suzuki SX4
Skóre: 89,3

Suzuki SX4 druhé generace získal 89,3 bodu, což jej v této skupině řadí nejvýše mezi malými SUV. Nejčastěji se uvádí chladicí soustava, průměrný účet 1616,02 € a nejvyšší oprava motoru za 7714,77 €. Na výsledku se podílí i stáří auta v době opravy, které ve vzorku činilo v průměru téměř devět let. Neznamená to, že se jiný kus bude chovat stejně.
4. Suzuki Swift a Toyota Hilux
Skóre: 89,6
Čtvrté místo sdílejí dva zcela odlišné vozy, oba ale pocházejí z Japonska: druhá a třetí generace Suzuki Swift a sedmá a osmá generace Toyota Hilux (po roce 2014). Oba modely dosáhly indexu spolehlivosti 89,6.

U Suzuki Swift se nejčastěji uvádí klimatizace. Průměrný účet činil 699,72 €, nejvyšší oprava motoru 2868,09 €. Stejně jako Hilux získal 89,6 bodu; o celkovém výsledku nerozhoduje výše jedné faktury.

Toyota Hilux je jediný pick-up v přehledu. Uváděný historický průměr oprav činil 1799,28 €. Nejčastější závady se týkaly podvozku; i nejvyšší případ za 3894 £ v britských datech souvisel s podvozkem. Stejné skóre jako Swift má díky tomu, že se ve vzorku opravoval méně často.
3. Toyota Yaris
Skóre: 91,5

Toyota Yaris třetí generace získala 91,5 bodu. Uváděný průměr oprav činil 698,53 €. Nejčastěji šlo o elektrickou soustavu, nejvyšší oprava převodovky stála 2815,54 €.
2. Kia Venga
Skóre: 93,6

Kia Venga z let 2009–2019 obsadila druhé místo se skóre 93,6. Přehled nejčastěji uvádí elektrické závady, průměrný účet 813,96 € a nejvyšší opravu řízení za 3430,77 €.
Doplňující kategorie přehledu
Luxusní sedan

Audi A8 třetí a čtvrté generace (D4 a D5) má v doplňující kategorii skóre 59,6. Přehled uvádí potíže s emisním systémem, průměrnou opravu za 1844,50 € a nejvyšší účet za palivovou soustavu 7292,32 €. Částky jsou orientační a vycházejí ze starších britských dat.
Sportovní vůz

U Mazdy MX-5 byly v doplňující kategorii zahrnuty vozy mladší deseti let, z konce třetí generace NC a ze čtvrté generace ND. Uváděné skóre je 81,5 a průměrná oprava 1313,76 €. Nejčastěji se zmiňuje podvozek; oprava podvozku a hnacího ústrojí jednoho vozu stála 2797,69 €.
Velký vůz nebo kombi

Volvo V90 má v doplňujícím přehledu skóre 65,9. Nejčastěji jsou uváděny elektrické závady, průměrná oprava za 1332,80 € a případ závady převodovky za 6940,08 €.
Sportovní hatchback

Ford Fiesta ST šesté a sedmé generace získal v doplňujícím přehledu 71,5 bodu. Nejčastější problém se týkal spojky; průměrný účet činil 1543,43 €. Jedna oprava motoru dosáhla 11 254,56 €.
1. Suzuki Alto
Skóre: 95,1

Suzuki Alto vede převzaté pořadí se skóre 95,1. Uváděné historické náklady činily v průměru 817,53 € a nejvyšší účet za převodovku 1884,96 €. U nejčastějších poruch přehled uvádí „různé“; to ale neznamená, že model nemá typické závady nebo že se nemůže porouchat.
Malé japonské modely se v tomto vzorku umístily vysoko. Výsledek však nelze zobecnit na všechny vozy dané značky či země. Při výběru ojetiny porovnejte její servisní historii, motor, převodovku a náklady na nejbližší údržbu.
Také si můžete prohlédnout náš žebříček nejspolehlivějších ojetých aut roku 2024.



